מסמך אפיון אפליקציה

מסמך אפיון אפליקציות

בתחום של פיתוח אפליקציות , אחד הדברים החיוניים ביותר שחייב להיעשות בתחילת הדרך הוא כתיבה ויצירת מסמך אפיון אפליקציה המסייעת לנו להגדיר את קהל היעד ומטרותיה של האפליקציה וכמובן , למקד את המהות שלה לשם מה היא נועדה דרך בחירה של קו עיצובי עבור משתמשיה.

מהו מסמך איפיון

בכתיבת האפיון לאפליקציה אנו מקבלים את ההחלטות הנכונות ומבצעים חשיבה מעמיקה וסיעור מוחות. בחלקו הראשון מתמקדים ב UX כיצד מרכיביה יתקשרו אחד עם השני ובחירת היסודות שילבישו את מראה הממשק, האפליקציה. ובחלקו השני יתבצע שרטוט ואיור המסכים השונים, כל מסך בנפרד במתן דגש על חווית המשתמש נעימה לעין, נוחה ופשוטה בהתחשבות לגודל המסכים הקטנים של הטלפונים החכמים או אי יכולת של ביצוע מספר רב של פעולות בו זמנית. אולם כן מהווה יתרון בזמינות והתניידות. ואיך אפשר, בלי להתמקד באפיון העיצובי בחשיבה על UI  על בחירת כפתורים, אייקונים, צבעים, פונטים ועוד שייסעו להעניק לאפליקציה ערך גבוה עבור משתמשיה ביעילות ואפקטיביות רבה

חשיבות מסמך איפיון אפליקציות

ייחודו של מסמך אפיון אפליקציה נובע מכך שהוא נכתב בהתאמה אישית עבור הצרכים שלכם. כלומר, מסמך האפיון של כל אפליקציה שונה מאחד לשני. במסמך הזה מתוארת בצורה מפורטת ומדויקת על האפליקציה המתכוננת לצד הסברים כיצד היא תראה, תתנהג וכיצד ניתן לנהל אותה ולהרוויח ממנה באותה נשימה. כך שהכנת מסמך אפיון ברור של אפליקציה יכלול את חידוד רעיון האפליקציה העתידית, תכנון מדויק של הפונקציות והצרכים באפליקציה, המרת הרעיון המופשט שלה למוצר מובן לפיתוח. כמו כן, היא מתבצעת על ידי מיפוי הטכנולוגיות וקביעת דרישות בכתב תוך יכולת השוואת מחירים בפיתוח הן בארץ והן בחו"ל.

כיצד נראה מסמך אפיון אפליקציה מוצלחת

מסמך אפיון אפליקציות מוצלח מתחיל בזיהוי והגדרתו של קהל היעד עבורו מיועדת האפליקציה. תפקיד האפליקציה עליה אתם חושבים אמורה למלא את רצונותיו בכדי לשרת אותם בצורה נאמנה. ללא הגדרת קהלי היעד לא תוכלו למקד את השלב העיצובי והפיתוח ולהתאימו לקהל שלכם. כשהגדרתם את קהל היעד שלכם והבנתם אותו יש לערוך זיהוי ולמידה מאפליקציות מתחרות. כלומר, לבצע חקר שוק והלבין מי המתחרים, ללמוד מהם היתרונות והחסרונות בכדי שהאפליקציה שלכם תעניק שירות טוב יותר ולזכות ביתרון תחרותי. עכשיו, יש להגדיר את הטכנולוגיה שתסייע לכם כמובן שבהתאם לתקציב שלכם על מנת לעבוד עם פיתוח הטוב ביותר תוך הגדרה של יעדים כלכליים של האפליקציה שלכם. לכן, יש להגדיר תוכנית עסקית או יעדים מסוימים שבכוונתכם להשיג בעזרת האפליקציה העתידית. לאחר זאת, הגדירו את זיהוי המשתמש והרישום לאפליקציה שלכם. כאן כבר יש החלטות ראשונות שתאלצו לקבל וכדי לעשות זאת שאלו את עצמכם שאלות רבות שייסעו לכם להבין מהן דרישות הפיתוח לכך. לאחר מכן, יש לאייר את מסכי האפליקציה להדגמה ואת התהליכים שיתרחשו בכל מסך ובזמן נגיע. כאן יש לאפיין את האפליקציה תוך יצירת עץ תנועה לפיתוח אפליקציה נוחה לשימוש ויכוונו את המשתמש במעבר בין המסכים, דבר שיש לשים לב בחוויית שימוש אופטימלית עבורו הן מבחינת הממשק והן מבחינת העיצוב שלו. כמו כן, יש להסביר ולתאר את המתרחש בכל מסך ומסך באופן מדויק ולחבר בין המסכים בעזרת תנועה על מנת להמחיש כל מסך ומסך שיאפשרו למפתח להמיר בקוד ולהציג תנועה מוחשית של האפליקציה ופיתוחה. בסיום יש להגדיר את מאפייני הניהול והבקרה.